MITT HÄRNÖSAND

Grottnära laddplats ger Frida kraft

Frida Sjögren

”Jag har hittat en grottliknande plats här vid Notsand som är min bästa plats just nu. Livet känns lite mer levande när jag är här som att jag befinner mig någon annanstans för en stund.”
”Jag har hittat en grottliknande plats här vid Notsand som är min bästa plats just nu. Livet känns lite mer levande när jag är här som att jag befinner mig någon annanstans för en stund.”

Frida Amnow är teaterproducenten som pendlar till jobbet i Sundsvall, älskar att dansa och finner ro vid havet. Just nu är hon aktuell med barnföreställningen Tårtbagaren (som i Härnösand spelas som skolteater) och Det stora 50-årskalaset som har premiär 18 juni på Murberget Friluftsmuseum.

Bästa gata: Östanbäcken.
Vackraste plats: Oj svårt men Notsand, Skärsviken och berget (vad det nu heter) ovanför Smitingen med hisnande utsikt över hela Smitingen och kustlinjen för att nämna några.
Bästa promenad: I brist på fantasi tar jag oftast samma runda runt Nattviken annars gillar jag att gå planlöst i olika bostadsområden och titta på hus.
Bästa uteställe: Engströms Food och Deli om man nu kan betrakta det som ett uteställe. Det har godast mat och dryck i en gemytlig lokal.
Senaste kulturupplevelse: I dag på biblioteket en dansföreställning med Weber Duo och folkhögskolans danselever.
Bästa löprundan: Någon av alla fantastiska trailleder på Härnön.
Bästa köp: Mitt hus.
Sämsta köp: Alldeles för många ogenomtänkta klädinköp.
Fikar helst på: Någon solig baksida/framsida/sida i sällskap av vänner.
Senaste film jag sett: Call me by your Name. En fin film om omöjlig kärlek mellan två unga män.
Ser jag helst på tv: Nyheter och en uppsjö serier på olika playkanaler som jag knarkar en åt gången tills jag hittat en ny.
På min spotifylista: 90-tals hiphop, ny hiphop, Robyn, Khruanbin, Amason, Mwuana, en hel den 70 tals soul och väldigt mycket mer.
Favoritfärg: Alla nyanser av svart när det gäller kläder. Annars är Klein blå en av de finaste färger jag vet.
Senaste fyndet: Secondhandskjortor från vintage butik i Barcelona.
Dansar helst till: Hiphop/rnb på dansgolvet, i danssalen klassisk musik.
Hejar på: Alla jag möter (nästan), mina barn, och på människor med civilkurage som vågar stå upp för andra människor trots att det kan få negativa konsekvenser.
En bra gå-bort-present: En flaska vin, något ätbart eller blomster.
Läser just nu: Jag for ner till bror av Karin Smirnoff.
Senaste resa: långhelg i Barcelona med en kär gammal vän.
Så tar jag mig fram i trafiken: Bil, ben och cykel men tyvärr alldeles för mycket och för ofta av det förstnämnda.
Bästa butik: HM ändå.
Favoritråvara: Avokado. Finns nog inget godare än en perfekt mogen avokado.
Alltid i mitt kylskåp: Yoghurt.
Favoritpryl: Telefonen. Trots att jag har sån hatkärlek till den. Den ger mig så mycket möjligheter samtidigt som den kan vara en boja.
Bästa träning: Dansa, löpning och lyfta däck.
Bästa badplats: Ett folktomt Smitingen.
Här finner jag ro: Låter ju så klyschigt men havet, alltid havet.

Frida Amnow

ÅLDER 39 år.
BOR Geresta.
GÖR Producent på Teater Västernorrland som i år firar 50-årsjubileum.
FAMILJ Man, två barn och en katt.

Artikeln publicerades i Yippie 5 2022 på sidan 78
Yippie 5 2022

Dela artikel

Kopiera länk

Annons: