Härnösand
En box fylld med kreativitet

En liten låda med återbrukat material att använda när man tillverkar egna smycken är affärsidén de tre eleverna Sofija Rugena, Shahed Alesta och Astrid Andersen Vedin presenterat som sitt UF-företag. Initialerna står för Unga Företagare och de tre har tillsammans tillverkat och redan sålt 25 lådor.
– Vi sålde slut på mässan vi deltog på, så nu ska vi tillverka fler som kommer att säljas på RE:Store berättar Astrid.
Men vad är det egentligen i boxen?
– I lådan ligger återbrukade saker som kan användas för att skapa egna armband, halsband och liknande. Innehållet är komplett, så det är bara att köra igång med den egna designen berättar Shahed.
Själva innehållet i lådan, var kommer det från?
– Vi både köper och får till skänks. Hållbarhet och återbruk är viktigt, och vi har spridit budskapet att man kan skänka sina gamla och trasiga smycken, pärlor och sånt som skulle passa säger Sofija.
En spännande med ett överraskande innehåll minsann!
På instagramkontot beyoubijoux.uf kan man få tips och inspiration.
0 comments