Sport & fritid
”Jag tittar alltid på min egen utveckling”

Sedan tioårsåldern har handbollens betydelse för Linn Kinnunen Brännlund varit tydlig. Det har varit hennes sätt att glömma verkligheten och för en stund fokusera på endast en sak – handboll. För lite drygt ett år sedan valde hon att ta ett steg ytterligare flyttade från Nordmaling för att gå elithandbollsgymnasiet i Härnösand.
– Enkelt sagt skulle man kunna säga att det är en elitsatsning där jag strävar efter att kunna gå vidare på internationell nivå när jag studerat klart på gymnasiet. Det är en möjlighet för alla som vill utvecklas inom sin sport.
Hårt spel, hårda närkamper och tuffa känslor. Det var därför Linn från dag ett fastnade för sporten. Hon sätter mål dagligen för att ständigt utvecklas som spelare.
– Det har varit överraskande på många plan, men mest till det positiva. Jag kommer aldrig att ångra mitt val. Jag tycker inte det är viktigt vilken nivå jag ligger på jämfört med andra. I stället tittar jag alltid på min egen utveckling. Det har varit tufft men jag gör alltid mitt bästa.
– Oavsett vilken nivå jag kommer att spela på i framtiden så fortsätter jag så länge jag vill och kan. Men sedan förra säsongen har jag utvecklats enormt mycket. Förhoppningsvis ska det fortsätta så och än så länge ser det lovande ut.
Trivs du i laget?
– Jag tycker att jag har blivit mottagen på bästa sätt och känner mig delaktig. Dock kan jag inte släppa Nordmaling helt heller, jag spelar med dem när jag får möjlighet.
Gör mig glad Resultat av hårt arbete
Gör mig ledsen Saker som inte går som planerat
Mitt bästa köp Iphone 6s
Mitt sämsta köp Alla pennor jag slarvat bort
Lyssnar på Allt från country och rap till hårdrock
Tittar på Det vanliga som Idol, men just nu är Inkmaster en favorit
En ledig dag Tar jag gärna det så lugnt som möjligt
Favoritplats Fjällstugan i Tärnaby
Just nu Studerar andra året på humanistiska programmet och spelar handboll
Om ett år Ser jag fram emot en ny handbollssäsong och jag hoppas att året bjuder på nya möjligheter och utmaningar!
Om fem år Hoppas ha tagit studenten och insett vilken väg jag vill gå när det gäller vidare studier och handboll
Innan jag dör Ska jag ha provat alla hårfärger
En sak du inte visste om mig Jag är en fjärdedels finsk
Linn Kinnunen Brännlund

Ålder 16, snart 17
Bor Under skolveckorna i en studentlägenhet i Härnösand. Annars i hemorten Nordmaling.
Familj Skilda föräldrar, deras partners, halvsyster, halvbror och två bonussyskon.
Gör Går andra året på humanistiska programmet på Härnösands gymnasium och elitsatsar på handboll.
Mina tre bästa saker
1. Mobilen
2. Lägenheten
3. Nike Air Max
0 comments