Hur började ditt modeintresse?
– Jag har alltid varit intresserad av mode, men det som verkligen kickade igång mig var när jag började lyssna på goth- och punkmusik och upptäckte goth- & subkulturen. Jag började gå på gothklubbar i USA (där jag kommer ifrån) för flera år sedan, och jag blev alltid fascinerad av de outfits folk satte ihop. Så jag började experimentera själv och sen har det bara fortsatt växa.
Hur skulle du beskriva din stil och hur tänker du kring en outfit?
– Definitivt goth, med punk- och dansinfluenser! Jag skapar mina outfits genom att först hitta något bekvämt att ha på mig (som en crop top och en kjol), och sen försöker jag bygga på med accessoarer för att skapa något som ser riktigt coolt ut!
Har du någon modeförebild? Vem och varför? / Var hittar du inspiration?
– Musikerna Siouxsie Sioux ( från punkgruppen Siouxsie and the Banshees) och Suzi Sabotage, och även youtubers som @itisblackfriday! När det gäller inspiration försöker jag oftast blanda goth- och punkestetik, så jag letar inspiration hos olika modeller med den stilen på internet, till exempel på Reddit eller Pinterest.
3 måsten i garderoben
– Nätplagg av alla slag (leggings, toppar osv.), halsband/kragar och kjolar!
Brukar du göra eller sy något eget?
– Inte just nu, men jag vill lära mig! Min fru gör det däremot!







