37 dagar efter valet stod det klart. Socialdemokraterna och Moderaterna klev tillsammans ut framför rådhuset i Härnösand och var överens.
De politiska huvudfienderna förklarar att de tar gemensamt ansvar i kommunen för fyra år framåt.
Gamla trätor läggs åt sidan, det gäller till exempel skattesänkningar och nya privatiseringar.
Löftet är att fokusera på fem områden: ekonomin, företagsklimatet, jobben, skolresultaten och äldreomsorgen.
– Våra partier har stor samsyn kring ekonomi, företagande, skola och äldreomsorg. Det ger oss en bra grund att stå på, menar Jonas Bergström (S), som i och med uppgörelsen sitter kvar som kommunstyrelsens ordförande.
– Ett starkare företagsklimat, en bättre skola och en tryggare äldreomsorg har varit avgörande för oss. Viktigt är också att ombyggnationen av Nybrogatan pausas, kommenterar Eva-Clara Viklund (M) som tar plats som vice ordförande i kommunstyrelsen.
Socialdemokraterna backar efter valet till 13 mandat i kommunfullmäktige. Moderaterna ökar till 9 mandat. Det blir tillsammans en knapp majoritet med 22 platser av 43.
Samtidigt ansluter Liberalerna i en valteknisk samverkan och de rödblå når i praktiken en majoritet med 23 mandat.
På bilden syns även Christian Wasell (M) och Monica Fahlén (S).
Se videon från Härnösand.tv från pressträffen:





