Härnösand Yippie 02 2025

Jocke Mattsson, Årets Härnösandsbo-1

”Enklare käk, desto mer äter de”

Text Klas Leffler Foto Frida Sjögren

Fler bilder:

Årets Härnösandsbo har stans bästa utsikt och bjuder på krokodilsoppa ibland.
– Det är broccoli, ost och pasta i den. Det äter barnen jättemycket av, förklarar Jocke Mattsson, kock på Marinans förskola.

Utsikten från köket här i Villa Nybo vid Nybrogatans topp är bedårande. Stadens paradgata sträcker ut hela sin kilometerlånga glans i morgonsolen utanför fönstret.
Vi träffas mellan 8 och 9, barnen är ute på gården, lugn råder i köket och doften av Jockes nygräddade banankaka är ljuvlig.
Jobbet har sina ljusa stunder.

Lite här och var på väggarna hänger ett specialnummer av Marinans Allehanda daterat fredagen 31 januari. Budskapet är ”Senaste nytt” om Årets Härnösandsbo med en bild på Jocke Mattsson och ett stort ”Grattis”!
Huvudpersonen själv skrockar belåtet.
– Det vart ett herrans liv här i alla fall. Det är jättekul för hela verksamheten ser jag det som, att alla barn och föräldrar är nöjda med oss, konstaterar han.

Joakim ”Jocke” Mattsson är inte ensam vinnare. Han delar förstaplatsen med revymakaren Jens W Nilsson på exakt lika många röster, 139 på var och en, från Yippies läsare och Härnösand.tv:s tittare.
Jocke skojar om att det är väl värsta Trumpkampanjen som ligger bakom, från föräldrar och mor- och farföräldrar till barnen på Framtidens förskolor både här på Marinan och på Parkens förskola.
Han förundras också över sällskapet han hamnat i.
– Det känns konstigt när man tävlar mot dem som bygger hotell och löser mordfall och jobbar med 5i12-rörelsen, tyckte han i första kommentaren i Härnösand-tv.

I dag lägger han till:
– Inte många utom föräldrarna här vet att jag existerar över huvud taget. Jag slog Amanda Lind. Hur gick det till liksom?
– Nej, det är nog lite slumpmässigt att det är jag. Det finns andra förskolekockar som tänker ungefär likadant. Jag har ett jobb som jag gillar och jag försöker göra det så bra som möjligt. That´s it.

Hur känns det att dela priset med med en revydirektör och skådis?
– Jätteskönt. Då är det nån som kan hålla tal om det blir nåt sånt. Det är inte min grej. Han verkar vara en jätteglad prick och absolut en värdig vinnare.

I ett Yippiereportage om Jocke i fjol är rubriken ”Kocken som får barnen att äta”.
Receptet håller, genom att prova sig fram.
– Man gör mat som de faktiskt äter. Jag kan inte göra blodbröd och fläsk även om jag gillar det. Man kan testa en gång. Ser jag att det gick inget bra, då gör jag det inget mer, beskriver han.

Ett annat exempel kallar han ”stuvad spenat-katastrofen 2017”.
– Jag gjorde kokt torsk och stuvad spenat, hur gott som helst. De bara sköt ifrån sig tallriken med något grönt klet på. Så det har jag inte gjort något mer.

Bättre gick det med turkiska köttbullar, köfte, som han testade när barn från Turkiet gick på förskolan. Det sa slurp och mums.
Barnen är lite för små för att hjälpa till i köket. Men de är nyfikna. Många sitter i samma lokal med modellera eller ritar och kommer fram och frågar Jocke om ditt och datt.

Barnens favoritmat?
– Ju enklare käk, desto mer äter de. Som köttfärssås och korv stroganoff. I dag är det korv och makaroner. Då äter de väldigt mycket.
– Annars har vi ju krokodilsoppan då och morotssoppa och pannkaka vissa torsdagar. Ärtsoppa har jag inte testat än, det måste jag göra, det är ju en av mina favoriträtter.

Jocke är genuin Härnösandsbo, född på BB på Södra vägen, uppväxt i Saltvik, gått på Älandsbro skola och på dåvarande Franzénskolan.
Pappa var tekniker på gymnasiet, mamma jobbade med löner på Härnösands industriverk och senare på Operan i Stockholm.

Studierna fortsatte i Uppsala med matte och fysik. Ett sommarjobb i Stockholm gled sedan över i fast jobb som travjournalist och sedermera redaktionssekreterare.
Verksamheten köptes så upp av Unibet som halverade personalen.
– Alla chefer fick gå. Jag hade blivit chef så jag fick också gå, det var ju lite osis. Sökte journalistjobb ett år men var chanslös.
– Tänkte då att jag kan ju laga mat, så jag gick kockutbildning ett år i Sundsvall och på den vägen är det. Jag har varit kock nu i snart femton år.

Första steget in i branschen blev på Sankt Petri Logen hos Jonatan Norberg, på Vägg i vägg och på uteserveringen på sommaren. Tio år har det nu hunnit bli på Marinan.
Och hästarna är faktiskt inte helt borta.
– Nej, jag översätter norska travintervjuer ibland till ATG.

Årets Härnösandsbo får förutom äran 5 000 kronor att skänka till valfri ideell förening i Härnösand.
Jocke vet precis vad han vill:
– Härnösands kvinnojour! svarar han bestämt och låter ana att något mer kan följa.

Innan vi knyter ihop den här säcken får släkten Mattsson bistå med en soppa som står högt i kurs.
Det är kockens egen favoritmat. Receptet publiceras här intill.
– En fisksoppa, inte barnens favorit kanske, men vissa gillar den, med aioli och nybakt pain riche. Släktreceptet, Sitges fisksoppa, finns i en gammal bok hemma.
– Farsan gjorde den när jag var liten, bjöd alltid släkten på den, grannarna kom ner och åt ibland och hon i Härnösand som översatte Harry Potter, Lena Gedin alltså, hon har bjudit Astrid Lindgren på den, berättar Jocke stolt.

Kopplingen till Lena Gedin går gissningsvis via Lenas mor som var kompis med världskända barnboksförfattaren Astrid Lindgren. Det är åtminstone en ledtråd.
Jocke och Astrid förresten, där har vi något, snacka om barnvänlig kombo – och matnyttig.

Joakim ”Jocke” Daniel Mattsson

Ålder: 49

Yrke: Kock

Familj: Pappa, mamma, katten Sissi (20 år gammal, minst)

Bor: Hus i Saltvik

Kör: Cykel

Fritid: Mycket tv-spel (favoritspel Mass Effect)

Alltid i kylskåpet: Ägg

Aldrig i kylskåpet: Ostron

SITGES BÄSTA FISKSOPPA

(4 pers)

Det här behöver du:

0,5 g saffran (en påse)

1 finhackad gul lök

1-2 pressade vitlöksklyftor

5 finskurna selleristjälkar

8 dl fiskbuljong (vatten + musselspad + 2 fiskbuljongtärningar)

1 burk krossade tomater

2 dl vitt vin

4-500 g torsk eller annan vit fisk

1 burk musslor (150 g)

150-200 g räkor

dill, persilja, salt, peppar

Gör så här:

Fräs saffran, selleri och löken i smör eller olja i ett par minuter utan att de får färg.
Häll i krossade tomater, vitt vin och fiskbuljongen. Salta och peppra. Låt småkoka i 10 min.
Skär fisken i lagom stora bitar och låt dem sjuda i soppan tills fisken är vit och fast.
Lägg i musslor, räkor, hackad dill och persilja.
Rör om och låt soppan stå bara så länge att musslorna och räkorna har blivit varma, soppan ska inte koka igen.
Färdig att servera, gärna med en klick aioli eller crème fraiche, och med en skiva vitt bröd med någon god ost på.

Artikeln publicerades i Yippie 02 2025 på sidan 24