Snart lämnar Eurosko sina lokaler i Prismagallerian. Och därmed lämnar också två verkliga profiler, Anneli Jonsson Pettersson och Christer Pettersson, handeln
i Härnösand.
Priset tar Anneli som arbetat hela yrkeslivet i olika butiker i samma byggnad, och därmed rimligen är den ena som kan överblicka hela Prismagallerians existens som anställd i huset.
– Ja, jag trivs i det här huset! Jag har ju sysslat med butiker hela tiden – det är så roligt att träffa folk.
Det började på ICA Matmästarn (nuvarande Åhléns
lokaler) och där blev det 24 år, därefter drev hon Torg-caféet i 19 år och nu avslutar hon – på sjunde året – Euroskoäventyret tillsammans med maken Christer.
Han har också många år inom handeln bakom sig, på Sko-Palmgren och även som ägare på Tremans Dam bland annat.
Ett helt yrkesliv som handlare i centrum gör att man lär känna väldigt många människor.
– Så är det ju, konstaterar Christer, många har blivit stamkunder genom åren och stannar gärna till och pratar.
Nu slår Eurosko snart igen – men sortimentet återuppstår delvis i sonen Cliffs butik Tremans.
Det innebär också att Christer och Anneli inte helt kommer att försvinna från Prismahuset.
– Nej, jag ska hjälpa till med inköpen och Anneli kommer säkert att vara här och hjälpa till också så vi dyker nog upp ibland!
Men mer ledighet ska det i alla fall bli nu. Som butiks-ägare med sexdagarsveckor och ansvar för administration har det inte varit mycket tid över.
Vad ska ni använda tiden till?
– Vi hoppas väl kunna resa lite mer.








