Intervju Yippie 02 2025

Forskar för att förhindra hjärtsvikt

Text Lennart Lundberg

Han är född på Tullportgatan, älskar Södra Sundet och Vårdkasbacken. Nu får forskaren Håkan Ahlström från Härnösand en miljon kronor i anslag från Hjärt-Lungfonden för att utveckla en ny biomarkör för hjärtålder. Och då kan det bli möjligt att bättre sätta in förebyggande åtgärder för att förhindra hjärtsvikt.

Håkan Ahlström bor numera i Uppsala, (där han är professor och överläkare), men han gillar sin gamla hemstad.
– Jag tycker mycket om Härnösand. Jag är född och växte upp där på Tullportsgatan 4A. Och jag brukar åka dit på studentjubileum vart femte år.

Vilket är dit favoritställe i Härnösand?
– Det är Södra Sundet på vårvintern. Speciellt kommer jag ihåg när pappa och jag åkte skidor på isen och hade med oss apelsiner och choklad i ryggsäcken. Oslagbart. Jag har också spenderat ohälsosamt mycket tid i Vårdkasbacken.

Håkan Ahlström från Härnösand har nyligen fått en miljon kronor i anslag från Hjärt-Lungfonden för att utveckla en ny biomarkör för hjärtålder, vilket kan möjliggöra förebyggande åtgärder med särskilt fokus på att förhindra hjärtsvikt.
– Vårt mål är att använda en ny biomarkör för hjärtålder för att möjliggöra tidigare och mer riktade förebyggande åtgärder mot hjärt-kärlsjukdom. Den här forskningen är möjlig tack vare gåvor från svenska folket till Hjärt-Lungfonden, säger Håkan Ahlström

Forskare utvecklar nu en ny biomarkör, en så kallad ”morfologisk hjärtålder” (MHA), för att tidigt identifiera risk för hjärt-kärlsjukdom. Genom att analysera hjärtröntgenbilder från stora kohorter som SCAPIS och UK Biobank med hjälp av AI-teknik och deep learning, hoppas projektet kunna koppla förändringar i hjärtmorfologi till framtida risk för hjärt-kärlsjukdom.

Studien syftar också till att förstå hur faktorer som kroppssammansättning, genetiska risker och klinisk data påverkar MHA, och om denna biomarkör kan förbättra befintliga riskmodeller för hjärt-kärlsjukdom.
Resultaten kan leda till förbättrad diagnostik, förebyggande insatser och behandlingsmetoder, med särskilt fokus på att förhindra hjärtsvikt, där behandlingsalternativen i dagsläget är begränsade.
– Genom forskningen kan vi rädda liv och ge människor fler friska levnadsår. Vi vill därför tacka alla givare som bidrar till livsavgörande genombrott i forskningen, säger Kristina Sparreljung, generalsekreterare för Hjärt-Lungfonden.

HÅKAN AHLSTRÖM

Titel: Professor i Radiologi, Överläkare

Bor: Uppsala

Intressen förutom jobbet: Tennis, golf, skidåkning, litteratur och musik

Favoritplats i Härnösand: Södra Sundet

Hjärtsvikt

Hjärtsvikt är: Ett allvarligt tillstånd som innebär att hjärtmuskeln inte orkar dra ihop sig tillräckligt eller att kammarväggarna är för styva, detta gör att hjärtat inte orkar pumpa ut tillräckligt med blod i kroppen.

Symptom: Andfåddhet, trötthet, nattlig hosta, svullna fötter och underben, försämrad fysisk förmåga.

Drabbade i siffror: Omkring 250 000 personer i Sverige beräknas leva med hjärtsvikt.

Forskningsframgångar:
Tack vare forskningen har bland annat EKG-apparaten, sviktpacemakern och ultraljudstekniken kunnat utvecklas.

(Källa: Hjärt-Lungfonden)

Artikeln publicerades i Yippie 02 2025 på sidan 22