Bästa gata: Föredrar naturen.
Vackraste plats: Det är nåt magiskt med ljuset i Rödhålsmalen! En väldig luftrymd med ett säreget ljus uppifrån tallskog och hällar, som liksom smeker ner över vita klapperstensfält och klippor. Ljuset skärper havets oändliga horisontlinje och får udden ute på Svenskäret att skimra.
Bästa promenad: Upp på en topp någonstans, för fria utblickar.
Bästa uteställe: Naturen.
Senaste kulturupplevelse: Jag lever med kultur varje dag och älskar det: på museet där jag arbetar, i konsten och böckerna.
Bästa löprundan: Jag flåsar på Friskis & Svettis träningspass!
Bästa köp: Secondhand.
Sämsta köp: Ett par svintunga Dr. Martens. Sålde dem sedan på Vinted.
Fikar helst på: Sigrids! Alltid Sigrids!
Ser jag helst på tv/streamar: Serier att drömma mig bort i. Eller dokumentärer.
På min spotifylista: En salig mix. Men inte schlager.
Okänd talang: Jag är en jäkel på korsord.
Senaste fyndet: Mitt lilla hus i Rödhålsmalen.
Dansar helst till: Dunkadunka i en aldrig sinande ström.
Hejar på: Handlingskraftiga och modiga människor som orkar bry sig och kämpar för det som är viktigt i livet.
En bra gå-bort-present: Hembakat fröknäcke eller annat hemgjort.
Läser just nu: Anders Sparrmans resa av Per Wästberg.
Drömresemål: Om jag skulle resa skulle jag återvända till Sydafrika eller Italien. Men sedan flera år väljer jag bort utlandsresor.
Så tar jag mig fram i trafiken: Helst till fots eller på cykel.
Bästa butik: Loppisarna!
Äter jag till frukost: Havregrynsgröt, ägg, frukt och bär.
Favoritpryl: Snöskor.
Bästa träning: Att bestiga berg.
Bästa badplats: Lagunen på Svenskäret.
Här finner jag ro: I tystnaden i naturen. Naturen är mitt andrum för att orka stress, oljud, världens grymhet.
Ger mig adrenalinkick: Att bestiga berg.
Får mig att skratta: Mycket.
Person(er) jag ser upp till: Starka människor med emotionell intelligens som inte slår ner på andra, utan lyfter dem.




