Rockbåten lockade tusentals

Lennart Lundberg Gunnar Stattin

Rockbåten med Nylands Järn lockade ut tusentals Härnösandsbor.
Rockbåten med Nylands Järn lockade ut tusentals Härnösandsbor.
Att gå på en konsert mitt på dagen i vackert väder utan att behöva betala. Det var något som lockade tusentals Härnösandsbor och turister när Rockbåten gjorde ett besök i Härnösand i slutet av juli.
I tre dagar åker Nylands Järn tillsammans med Klas Norberg och Markus Molin från brygga till brygga och sprider glädje. Denna gång valde man att lägga till på fastlandssidan vilket fick många att snabbt ta sig över den nya Nybron som ju har bra utrymme för gångtrafikanter.
Rockbåten med Nylands Järn lockade ut tusentals Härnösandsbor.
Rockbåten med Nylands Järn lockade ut tusentals Härnösandsbor.
Flera tusen ville se och höra bandet i Rockbåten som nu har turnerat i tio år. Och nu vet nog alla Härnösandsbor att det är ”40 genom Bollsta”. Nylands Järns största hit.
Även andra lokala hittar som ”Det är underbart att gnälla lite grann/ Vem tusan skottar snön i i Härnösand” och ”Jag ska lämna Nyland (för Bollstabruk)” finns med på Nylands Järns repertoar.
Publiken fanns både på ö-sidan och fastlandssidan och från den nya Nybron.
Artikeln publicerades i Yippie 8 2026 på sidan 16
Yippie 8 2026

Dela artikel

Kopiera länk

Annons: