Härnösand Yippie 5 2015

Ida i spetsen för unga moderater

Som en av 16 unga moderater är Ida Skogström från Solumshamn utvald till det moderata ungdomsförbundets ”Ungas främsta företrädare”, ett projekt som enligt Ida ska föra fram MUF:s egen politik till Sveriges kommuner.
– Det är jätteroligt att bli utvald till ett så stort uppdrag. Det moderata ungdomsförbundet har en modern, liberal och ungdomsinriktad politik som ibland skiljer sig från moderpartiet. Den måste fram i större utsträckning och MUF måste bli den politiska makt som vi faktiskt är.
Ida Skogström är distriktsordförande för MUF Västernorrland och enligt henne är jobben och näringslivet de viktigaste frågorna.
– Unga ska inte behöva sitta hemma utan alla som vill ska ha möjlighet att känna ansvar och vara en del av samhället. Företagandet är viktigt för Härnösands framtid och därför måste näringslivet främjas.
Ida började intressera sig för politik när hon gick i högstadiet. Hon gick med i elevrådet på Gerestaskolan och där växte en vilja att lägga sig i och förändra saker fram. Som 16-åring blev hon ordförande för MUF Härnösand och på den vägen är det.
– Fast egentligen tror jag inte att jag är en riktig politiker. Jag har för mycket idéer, lite som en entreprenör som är fast i politikerrollen. Det spelar ingen roll vad jag gör, om jag sitter på café eller pluggar, jag har alltid en idé på hur saker i samhällen kan förbättras.

Mina tre bästa saker
1. Kalendern
2.Klackskorna
3.Koffein

Gör mig glad Medlemskapet i Moderata Ungdomsförbundet (MUF)
Mitt sämsta köp Har gjort många dåliga köp genom åren men kan inte komma på något speciellt. Kanske en solfjäder som jag importerade från Kina
Gör mig glad Vackert väder
Gör mig ledsen Orättvisor
En ledig dag Njuter av ledigheten, kanske med golf eller socialt umgänge
Favoritplats Solumshamn sommartid. Och vintertid också för den delen!
Just nu Gör jag massor. Det är fullt upp med plugg, jobb och politik
Om 1 år Bor jag kvar här i Härnösand och har hittat den perfekta lägenheten
Om 5 år Har moderaterna regeringsmakt, förhoppningsvis också i kommunen. Själv har jag tagit examen och livet leker!
Innan jag dör Hoppas jag att jag kan känna att jag gjort skillnad
Det visste du inte om mig Jag är jätteoteknisk!

Ida Skogström

Ålder 19 år
Bor Har precis flyttat hem till Solumshamn igen efter ett år i Umeå
Familj Mamma, pappa, två bröder och en syster
Gör Jobbar på Gulf, pluggar filosofi och samhällsanalys i Umeå
Fritid Tränar, umgås med vänner och njuter av fritiden när jag väl har den

Artikeln publicerades i Yippie 5 2015 på sidan 16