En rondell mitt på E4? Trafikverket planerar att bygga om E4, södra utfarten från Härnösand.
Planen är att bygget ska pågå 2027-2028. Nu väntar man bara på att Härnösands kommun ska anta en ny detaljplan som behövs för att bygget ska kunna sätta igång.
Den största anledningen till ombyggnaden är att öka trafiksäkerheten och tillgängligheten för gående och cyklister. Trafikverkets plan är att bygga ett sammanhängande gång- och cykelstråk och säkra passager över E4 och anslutande gator.
Även busshållplatser ska byggas om och i korsningen vid Gulf tittar Trafikverket på att bygga en rondell. Trafikverket föreslår också att in- och utfarten till Fiskekroken ska stängas och att trafiken i stället får gå på en ny gata via före detta sjukhusområdet. För att det ska vara möjligt krävs att Härnösands kommun tar fram en ny detaljplan för området, vilket pågår.







