Kastellskolan vidgar vyerna

Lennart Lundberg Kenneth Zetterlund

Elever från den franska skolan tillsammans med elever från Kastellskolan vid studiebesöket på Absolicon.
Elever från den franska skolan tillsammans med elever från Kastellskolan vid studiebesöket på Absolicon.

Att vidga världen utanför Härnösand är viktigt. Det anser Kastellskolans rektor Anders Digné som gärna satsar på erasmusutbyte mellan olika skolor.
– Jag vill att eleverna och även att lärarna ska få se andra saker för att få perspektiv, säger Anders Digné.

I mitten av april gästades elever från Kastellskolan av 12 högstadieelever och tre lärare från en fransk skola i Lamure sur Azergues, en mycket liten by med drygt tusen invånare, som ligger inte så långt från Lyon, en stad som är nästan lika stor som Göteborg.

Eleverna deltog i Kastellskolans undervisning, men de fick också göra ett studiebesök på Härnösandsföretaget Absolicon tillsammans med högstadieeleverna från Kastellskolan.
– Vi vill visa att Härnösand deltar i utvecklingen av grön Energi, säger Anders Digné och berättade för eleverna att Asbsolicon tillverkar fabriker för solel.

De elever som Yippie talade med var alla överens om att Härnösand var en trevlig stad. Men det fanns olika syner på väderleken. Några var positiva och andra tyckte att det var kyligt jämfört med hembyn som dock inte ligger långt från de franska alperna.
Detta besök var ett svarsbesök på en resa i vintras då åtta elever och två lärare under en vecka varit på resa till Frankrike.
Redan under kastellskolelevernas besök i Lamure i januari var gräset grönt även om det fanns lite snö på kullarna.
De svenska och franska utbyteseleverna kan konstatera att det är skillnad i skolkultur, läxläsning och mobilförbud. Vad man lär sig är ganska lika men hur är väldigt olika.
Pengarna till utbytet kommer från EU:s Erasmus-program från vilket Kastellskolan fick drygt 200000 kronor 2023.

Artikeln publicerades i Yippie 04 2024 på sidan 20
Yippie 04 2024

Dela artikel

Kopiera länk

Annons: