Härnösand Yippie 5 2016

Mitt Härnösand: Victoria Liljedahl

Victoria Liljedahl jobbar som Store Manager på Waynes Coffee, men tar gärna en take-away fika från Gulf. Hon älskar friheten med att ha bil, men har också upptäckt många nya platser genom HittaHärnösand. I sommar ska hon åka till sin syster Natalie i Norrköping, men också spendera tid ute vid Klubbsjön och på Blå porten i Älandsbro.

Gör mig glad Att få umgås med mina syskon. Spontana människor. Resor att se fram emot och överraskningar.
Gör mig ledsen Då jag inte får som jag vill, haha. Negativa människor som gnäller & klagar för onödiga saker, det får mig att bli irriterad.
Bästa gata Östanbäcken, det ger mig en skön känsla.
Viktiga personer i mitt liv Mormor och morfar betyder mycket för mig. De ställer alltid upp för oss barnbarn och har hjärtan av guld.
Vackraste plats Notsand & Rödhålsmalen.
Bästa promenad Promenerar gärna i ett elljusspår där man har naturen nära.
Bästa lunchställe Waynes såklart!!
Bästa uteställe Oj, jag går sällan ut men Hamnkrogen är mysigt på sommaren.
Bästa restaurang APA i Sundsvall – grymt goda hamburgare och jag gillar konceptet.
Bästa löprundan Haha, jag minns nog inte min senaste löprunda, hittar alltid orsaker till att sluta springa.
Bästa köp Min bil helt klart, så skönt att kunna ta sig till ställen när man vill.
Sämsta köp Gardiner på DollarStore, asfula & fick inte lämna tillbaka dom.
Senaste impulsköpet Doftljus på IKEA.
Fikar helst på Take away från Gulf. De har det bästa utbudet & trevligast personal, så mycket mer än bara en bensinmack.
Senaste film jag sett Cast Away med Tom Hanks.
Ser jag helst på tv Är ingen tv-människa. Men jag kan fastna för bakprogram & reality-tv, till exempel Hela Sverige bakar och Paradise Hotel.
På min spotifylista ALLT!! Men mina tre bästa just nu är Drake – One dance, Kaliffa – Kontakt och Mumford & Sons – Hot Gates
Favoritfärg Svart och vitt. Köper mest kläder i svart, men all min inredning är vit.
Dansar helst till Sean Paul!!
Planerad resa Till Gotland, Norrköping och Ullared den här sommaren.
Senaste Härnösandsupptäckt Alla platser jag inte kände till innan jag började med ”HittaHärnösand”. Så underskattad aktivitet, jättemysigt att göra tillsammans med vänner!
En bra gå-bort-present Något personligt, beroende på vem man ska till. Jag gillar att lägga tid och kärlek bakom varje present.
Senaste resa Senaste resa var till Thessaloniki i Grekland. Senaste mini-resan var till Stockholm där jag och mamma var på en mässa.
Bästa butik Blå porten i Älandsbro, jag hittar alltid något fint där.
Alltid i mitt kylskåp *Tänker efter* Bregott, juice & bearnaisesås.
Favoritpryl Mobilen är svår att vara utan.
Bästa träning Ett gympass med pappa, han är bäst på råd och tips.
Bästa badplats Klubbsjön.
Här finner jag ro Stugan i Junsele, det kommer alltid vara något speciellt med att vara där.
Mitt motto Att leva enligt vårt hjärta och vår känsla. Göra som vi känner utan rädsla och leva i nuet. Morgondagen vet vi ju inget om.

Victoria Liljedahl

Ålder 23
Bor Lägenhet på Kullen
Gör Store Manager på Waynes Coffee

Artikeln publicerades i Yippie 5 2016 på sidan 62