En sommarkväll i augusti i år var naturfotografen Tony Rundström med om en mäktig upplevelse. Ett lodjur fixerade honom med blicken och närmade sig sakta.
– Då var pulsen hög. Det var det häftigast jag varit med om som fotograf, säger han.
Konst ligger i betraktarens ögon. Det kan handla om att måla tavlor, dreja, sy och virka eller varför inte fotografera djur och natur. Det sistnämnda är Tony Rundströms stora passion och han har stått öga mot öga mot vilda djur som vi bara ser på djurparker eller på tv.
Tony Rundström har fotat lejon på safari i Serengeti i Tanzania, björnar i Finland och örnar i Norge.
– Men jag uppskattar även att fota tärnor i Nattviken. När de lyfter från vattnen vickar de snabbt på kroppen för att skaka av sig överflödet av vatten. Då gäller det att vara snabb och fånga den rörelsen. Jag gillar action lika mycket som att skapa stämning kring mina djurbilder.

Just actionfoto var det som fångade Tonys intresse för foto i övre tonåren. Efter att ha varit aktiv hockeyspelare i junioråldern sadlade han om till domare och fascinerades av pressfotografernas smattrande kameror under matcher han dömde.
– Men den första kameran jag köpte höll inte alls måttet för sportfoto, men jag fick köpa en begagnad riktig digitalkamera av en bekant och då blev det roligare att fota sport. Jag dömer i div 1 så under åren har jag kunnat fotat en del av Teamets matcher på Högslätten.
Nästa steg i sin utveckling var en fotoutbildning på Hola folkhögskola där Tony Rundström började intressera sig för naturfoto allt mer.
Nu har han en riktig avancerad proffsutrustning och var en av utställarna på konstrundan i Härnösand i somras.
– Min dröm var tidigare att fota det skygga lodjuret och nu har jag gjort det ett flertal gånger. Den häftigaste upplevelsen var på Härnön i augusti. Jag satt ute i det fria och fotade lokatten säkert en timme och under tiden kröp det sakta mot mig. En upplevelse som jag alltid kommer bära med mig.
Tony Rundström arbetar som stödpersonal på daglig verksamhet och ser sig själv som hobbyfotograf.
– Det är få som kan livnära sig som naturfotograf. Att ha det som hobby blir inte lika prestationsbaserat, men desto mer lustfyllt. Kanske jag i framtiden ska visa upp vad jag kan och exponera mig mer på exempelvis sociala medier, avslutar Tony Rundström.





